Websitesinde Slider ve Carousel Kullanımı

 

kaynak 

 

“Bugüne kadar onlarca hatta yüzlerce carousel gördük bazılarının tasarımlarını gerçekten sevdik ancak birçok araştırma carousel’lere olan bu duygusal bağımızı bir kenara bırakıp mümkünse onlardan tamamen vazgeçmemizi, kullanacaksak da işlevsellik öneriyor.” Slider kullanımı konusunda yapılmış birkaç test ve optimizasyon profesyonelinin paylaşımı şu şekilde:

 

Wider Funnel’dan, Chris Goward, ana sayfa sliderları üzerinde yaptıkları birçok test ile bu alanların içerik sunmak için oldukça yetersiz bulduklarını paylaşıyor. Chris Goward, Wider Funnel

Tim Ash ise bu konuyu bir adım ileri götürerek bu bannerların ana sayfayı deyim yerindeyse cehenneme çevirdiğini ve acilen sitelerden kaldırılması gerektiğini savunuyor. Tim Ash, Site Tuners

Usability gurusu Jakob Nielsen de aynı görüşte. Kullanıcıları Siemens web sitesinde test ederken onlara sitede sliderdaki reklamı farkedip etmediklerini soruyor ve cevaplardan anlaşılıyor ki kimse sliderda ne fırsat, ne kampanya ne de ona benzer bir şey görmüş. Nielsen’in yaptığı bu testler de bize bu alanların zayıf ve işlevsiz olduğunu söyler nitelikte.

Notre Dame Üniversitesi’nin test sonuçları ise kullanıcıların sadece %1’inin dönmeli sliderlarda sadece ilk slidera tıkladığını diğer imajlara neredeyse hiç tıklamadığını gösteriyor. Araştırma 1 Ocak – 30 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılmış ve 3,755,297 kişi test edilmiştir. İşin ilginç yanı sanki çok tıklanıyormuş ve işlevselmiş gibi tasarımlarda 2013 yılından bu yana slider kullanımı enteresan bir şekilde artış göstermiş bulunuyor.

carousel2 nddoteduAraştırmanın orijinal dilinde, daha detaylı verisi ise şu linkte mevcut.

 

Birkaç farklı kişinin yorumu daha aşağıda paylaşıyorum, bunlar da işlevsellik konusunda benzer görüşü paylaşıyorlar:

Yaptığım çalışmaların sonuçlarının neredeyse hepsi carousellerin gözden kaçtığını kanıtladı. Küçük bir kısım kullanıcı bu alanlarla etkileşime girdi çoğu bu alanları reklam alanı olarak gördüğünü ve ilgilenmediği yorumunda bulundu. Adam Fellows

Pazarlama departmanındaki kişilerin, akıllarına gelen fikirleri sitelerinde en pratik şekilde gösterebilmenin iyi bir aracıdır carousel. Kullanıcılar ise bu alana onların sandığının aksine pek değer vermez, bakmadan geçerler. Kocaman bir alanda kimsenin ilgilenmediği bir içeriği sunmak pazarlama için harika bir yöntem değil mi!? Kısaca, kullanıcılarınızın ana sayfanızdan son hızla uzaklaşmasını istiyorsanız carouselleri kullanmaya devam edin. Lee Duddell

Ve son bir yorum daha:

Yaptığım tüm testlerin sonucu ana sayfa carousellerinin tamamen işlevsiz olduğunu kanıtladı. Ziyaretçilerin carouselde verilen bilgi ile pek işi olmadığını yani aradığı şeyi ilk bakışta carouselde büyük olasılıkla bulamadığını gördüm, bu durumda da ziyaretçi interaksiyonunda müthiş bir düşüş yaşanıyor. Yani aslında koskoca bir alan heba oluyor. Bu konuda defalarca test yaptım hepsi aynı şeyi işaret ediyor, ziyaretçi siteye geldiği gibi scroll edip bu alanı geçiyor direkt olarak sitede ilgi çekici tıklayabileceği işe yarar başka tür içeriklere yöneliyor. Craig Kistler

Sliderların olumsuz yönlerini bir araya getirmek gerekirse;

Slider demek bir nevi içeriksiz alan demek. Header’da yazdığınız tüm data öncelikli olarak index’leniyor olduğundan en önemli modüllerden biri slider’lar. Tabi yine de slider’ın altındaki diğer alanlarda da anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz. Öte yandan birçok slider H1 içine gömülü header’lar içerir bu da slider’ların içeriğindeki anahtar kelimeleri etkisiz hale getirir.

 

1. Performansı tersi yönde etkiler:

Slider’lar genelde yüksek çözünürlüklü optimize edilmiş görseller içerirler bu da ana sayfanın yüklenme süresini etkiler. Ayrıca slider’ların JavaScript veya jQuery kullanıyor olmaları başınızın ağrımasına sebep olacak performans etkileri yaratabilir.

2. Slider’lar yüzünden asıl vermek istediğiniz mesajlar ekranlarınızda görünür alanın below the fold altında kalır:

Her ne kadar sliderda iyi içerik paylaşsak da ilk etkiyi göz ardı etmemek lazım. Siteye giren kullanıcıyı slider’la karşılamak demek evinizin girişini boş bırakıp tüm eşyaları arka odalara yığmanızla aynı. Uzunca bir süredir kullanıcı alışkanlıklar değişmiş scroll etmek eskisinden daha kolay algılanabilir ve doğal karşılanırken önemli içeriklerin scroll edilerek görülmesi bu konuda yapılmış test sonuçlarına bakıldıpında hala çok tercih edilen bir şey değil. Asıl çelişki ve mesele şu ki biz hem sliderların göze güzel görünmesini, hem çok içerik vermesini istiyoruz. Bu da genelde çok mümkün olmuyor. Bunu optimize hale getirmek de ayrı bir ux tartışma konusu.

3. Mobil cihazlarda optimizasyon sorunu:

Çoğu zaman slider mobil araçlara uygulanırken yazılım tarafında oldukça soruna sebep olabiliyor. Bu da debug zamanını artırırken sonuçtan yeteri kadar tatmin olunamadığında bu kısımlar üzerinde tasarımsal değişiklik yapacak kadar bile başa dönülebiliyor.

4. Tıklanmama:

Sliderların bir diğer sorunu da çok sayıda farklı aksiyona yönlendiriyor olmaları. En iyi tasarım iskeletleri dahi bunu tam olarak çözebilmiş değil. Doğası gereği farklı aksiyonlara yönelip aslında hiçbir aksiyon almadığımız bir gerçek.

carousel navigation

kaynak

 

5. Navigasyon sorunu:

Çoklu sliderlarda genelde ilk görsele tıklanır. Ancak bunun ilk nedeni sliderın dönen imajlardan oluşması değil daha çok slider navigasyonunun iyi çözülmemesindendir.Bildiğimiz sliderlar üzerinde yapılan ısı testleri sonucu aslında o sağ-sol navigasyon oklarına pek de tıklanmadığı sonucuna varmışız sandığımızın aksine. Yani aslında kimse ikinci slidera ne koyduğunuzla ilgilenmiyor! Ki bir kere sorgulasak, belki müşterilerin pazarlama departmanları ve işverenlerin kişisel istekleri ile proje yapmasak, işi uzmanlarına bırakarak onları düşünmeye motive etsek zaten sonuçların az çok böyle olacağını tahmin ederiz. Siz kaç kere tıkladınız bu sliderlara bir düşünün. Yine de çok önemli olmasa da not olarak düşelim okların büyüklüğünün de bu tıklanma oranında etkisi görülmüş.

Hemen yukarıdaki çizimde sağdaki örnekte gördüğünüz, dikdörtgen minik etiketler bir sonraki sliderın içeriğiyle ilgili bilgi vermekte bu da slidera tıklanma oranını artırmakta. Görsel ve/veya metinsel bilgi içeren bu etiketler ayrıca oklardan daha görünür olduğu için de dikkat çekmekteler.

Diyelim fotoğrafçısınız ve fotoğraflarınızı slide ettirmek istiyorsunuz. Yine de kullanmayın diyor uzmanlar. Fotoğraflarınızdan göstermek istediklerinizi seçerek portfolyo olarak sunun. Aslında çoğu zaman hangi işi öne çıkarmak istiyoruz, neyi nasıl paylaşmak istiyoruz bilemediğimiz ve genel olarak sitede bu içerikle ilintili yeterli içerik üretemediğimizden slidera koymak işimize geliyor diyelim. Yapmayın! İşiniz üzerine daha çok kafa yorun, düşünün, yazın, içerik üretin. Yine de kullanmak istiyorsanız en azından otomatik geçişler ve sağda solda yer alan oklar yerine başka şeyler deneyin.

 

Farklı ve daha işlevsel slider örnekleri:

Nielsen Norman grubun, konuyla ilgili araştırmasından aldığım iki iyi slider örneğini de şöyle paylaşıyorum;

Dell’in sitesindeki gibi film şeridi şeklindeki tasarımlar işlevsel ve ilgi çekici olabilirken yine büyük bir görsel kullanmak istiyorsanız hemen aşağıdaki Nest sitesindeki gibi küçük thumbnail örneğini düşünebilirsiniz. Süper tasarımlar değil ama, navigasyon çözümü açısından demek istediğimi anlatır yeterlikte.

 

1 Qc8Z07RJZmtgu4l80p8fjw

1 qw RlzC3AhIv7 IRWRyxGg

 

Carousel ne zaman işlevsel olabilir?

Emlak siteleri gibi sliderın karışık dizilmesinin avantajlı olduğu önem sırasının gözetilmediği bazı sitelerde, markaların birbiri üzerinde hiyerarşi kurmasını istemediğiniz zamanlarda slider kullanmak mantıklı ve gerekli olabilir. Bunun dışında slider kullanın diyebileceğim bir gereklilik durumu henüz göremedim.

Bu yazıyı okuduktan sonra kendi sitenizde kullanıcıların neler yaptığını neyin peşinde olduklarını görmek için mümkünse ısı testi yapabilir veya bu konuda profesyonel destek alarak sitenin kullanıcı deneyimini ölçebilir kullanılabilirliğini gözden geçirebilirsiniz. Kendiniz yapacaksanız da şunu unutmamak gerek, test sonuçlarınızda slider alanlarında bir miktar tıklama veya göz gezdirme görünebilir ancak mutlaka bu sonuçlar, alan kullanımınızın işlevsel olduğu ve doğru çözüldüğü anlamına gelmez. Bu alanların bir süre incelenerek analiz edilmesi ve kullanıcı hareketlerinin raporlanması en doğrusu olacaktır.

* Okuduğunuz yazıya vesile olan orjinal metinler aşağıdaki linklerden derlenmiştir. Orjinal yazıyla paralellikler gösterse de Türkçe içerikler kişisel yorumlarımdır. Orjinal post görseli.

 

nngroup.com – uxmovement.com  – awwwards.com – vwo.com

Leave a Reply

 

Userpusher gives UX/UI design services. It’s based in Istanbul & Berlin. Works with start-ups, digital agencies, and directly with brands.

Say Hi!
hi@userpusher.com
+49 151 632 57 767