Öncelik tasarımda mı, içerikte mi?

Web İçerik

İçeriğin ne kadar önemli olduğunu artık herkes biliyor olsa da bu sorunun cevabı her duruma göre değişir. Hazırda bir içerik varsa ve bu içerikle bir web tasarımı yapmak üzereyseniz “evet kesinlikle içerik önce gelir.” Bu içeriği geliştirerek, kullanıcı ihtiyaçlarına göre oluşturulmuş mobil odaklı ileriye dönük ve responsive tasarımlar üretebilirsiniz.

Durumun bu konu özelinde her zaman tasarımcının lehine olmadığı zamanlardan biri büyük şirketlerle yürüyen tasarım süreçleridir. İçeriğin zamanında oluşturulamamasından ötürü hazırlanan layout ile içerik örtüşmeyebilirken, bu durum fazladan zamana ve maliyete sebep olur. Tasarımsal öngörü sahibi iyi bir arayüz tasarımcısının bu durumu iş başlamadan şirketlere bildirmesi ideal olanı olsa da, çoğu zaman hayati önem taşıyan bu konuyu şirketler yine de es geçebiliyorlar.

“Tasarımı hazırlayalım, içerikleri içine oturturuz!?”

Boyutlandırma problemleri:

Boş içerik alanları oluşturup, geçici metinlerle tasarlayıp sonrasında gelen içerikleri alanlara yerleştirmenin bir sıkıntısı zaman geçtikçe dağınıklaşan arayüzlerdir ve boyutlandırma problemidir. Genellikle yoğun içerik bazlı haber siteleri, tasarımcı tarafından belirlenen prensipler zamanla farklı içerik üretimine bağlı olarak değiştiğinde ilk tasarımdan çok uzakta tanınmayacak bir hal alır.

Bu anlamda işe başlarken belirlenebilecek sınırlamalardan bazıları aşağıdaki gibi olabilir:

 • Başlıklar maksimum iki satır olsun
 • Başlık altı özet metinler beş satıra kadar çıksın
 • Menü başlıkları bir veya iki kelimeden oluşsun, üç kelimeye kadar çıkmasın
 • Kolonların genişlikleri değişse bile diğer tasarım elemenlerini etkilemesin
 • Tarayıcıdan font büyüklüklerini değiştirmek tasarımı tamamen bozmayacak şekilde olsun

Reklam sorunsalları:

 • Yavaş yavaş yataydan kare reklam alanlarına geçilmesiyle arayüzlerin heryerine yayılan, mobil ekranlarda yanlışlıkla tüm sitenin üstünde açılan reklamlar ve siteyle hareket eden reklamlar görmeye alışır olduk. Evet, reklam alanlarını düşünerek tasarım sunmak doğru bir yaklaşım olsa da arayüzlerin uzun yıllar yaşayabilmesini ve ilk günkü ferahlıklarını koruyabilmesini istiyorsak aslında tasarım, reklamdan bağımsız düşünülmesi gereken bir süreç olmalı. Tasarımları reklam üzerine kurgulamamalı.
 • Yanlışlıkla tıklanabilme ihtimali olan yerlere reklam alanı koyarak kullanıcıları kandırmaya yönelik tasarım hileleri rahatsızlık vermek ve siteleri kullanılamaz kılmaktan öteye gitmez.
 • Kullanıcıların siteye reklam görme amaçlı değil içerik edinme amaçlı girdiklerini biliyoruz, reklamların genel layout içerisinde neredeyse hiçbir önemi yoktur, kullanıcı açısından düşünerek, bunu bilerek tasarım sürecine yaklaşmak reklam alanlarını en az göze batacak şekilde kurgulamak gerekir.
 • Artık reklam körlüğü yaşadığımızdan bahsetmemize gerek yoktur sanıyorum, neredeyse hiçbir kullanıcının ilgi alanı değilse reklamları görmediğini artık hepimiz biliyoruz.

Ne yapmak gerekir?

Tüm bu sorunları düşününce ilk çözüm esnek arayüzler tasarlanması olabilir. Tüm tasarım layout’u, navigasyon ve metin alanlarının tasarım, kodlama ve yayınlama döneminde dahil esnek bir yapıda olabilmesi sayesinde kolay müdahale edilebilir, gerekiyorsa değiştirilebilir olmalıdır. Eldeki içeriklerle tasarlanması gerekiyorsa ve bu içeriklerin sonradan bir kısmının değişeceğini öngörebiliyorsak metin ve font boyutlarını daha büyük kullanarak daha sonra oluşabilecek boyutlandırma sorunlarından bir ölçüde korunabilirsiniz.

Olası web sitesi içerik ve tasarım problemleri:

 • Metin genişliği sabitlenmiş alanlar
 • Yatay tasarımlarının elemanlarının çoğunlukla bitmemişlik ilüzyonu False Floors
 • Sıkışık ve hatalı gibi görünen içerik alanları ve tıklanabilir alanlar

Gelecekte daha iyi arayüzler görebildiğimiz bir dünya için son kullanıcıya ulaşmadan tasarımı birden fazla kez test aşamasından geçirerek, gerekiyorsa arayüzü sürekli olarak iyileştirerek kullanılabilirliği artırmak, içerik oluşturmaya yeterince zaman tanımak, tabi ki olmazsa olmaz olan esnek içerik alanları tasarlamak ve tabi ki eğitim şart.

 

 

* Okuduğunuz yazıya vesile olan orjinal metin şu link‘te yayımlanmaktadır. Orjinal yazıyla paralellikler gösterse de Türkçe içeriklerin bir kısmı kişisel yorumlarımdır. Orjinal post United States Postal Service‘in geçtiğimiz sene tasarlanan yeni branding çalışmasından alınmıştır.

Copyright, Userpusher.